Daily Schedule

Tue, November 21, 2023  

23 classes

Type:

  • D: Drop-In Classes
  • R: Registered Classes
  • P: Private Bookings

Levels:

  • I: Basic—emphasis on learning & technique
  • II: Intermediate—more complex patterns and intensity
  • III: Advanced—may include power and propulsion and/or advanced movement patterns
  • IV: Master Class—for the highly skilled; may not be suitable for beginners

Rooms:

  • G: Gymnasium
  • ER: Exercise & Dance Room
  • SA: Studio B (lower level)
  • SB: Studio B (lower level)
  • SC: Studio C (lower level)
  • Virtual: Virtual
  • Pool: Swimming Pool (lower level)
  • BCF: Back Campus Field (gymnasium-rain location)
  • Q: Quad
Time
  • Gymnasium
  • Exercise & Dance
  • Pilates Studio
  • Studio A
  • Studio B
  • Studio C
  • Pool
  • Range
Time
  • Gymnasium
  • Exercise & Dance
  • Pilates Studio
  • Studio A
  • Studio B
  • Studio C
  • Pool
  • Range
12 am
1 am
2 am
3 am
4 am
5 am
6 am
7 am
  • 7:00 – 9:00 am
    Lane Swim
    Pool
  • 7:10 – 8:00 am
    Core BT
    Sheela H.
    Gymnasium
8 am
  • 8:10 – 9:00 am
    Yoga Flow and Meditation
    Keke C.
    Exercise & Dance
9 am
10 am
11 am
  • 11:00 am – 2:00 pm
    Lane Swim
    Pool
12 pm
1 pm
  • 1:10 – 2:00 pm
    Reformer I
    H. R. Martin P.
  • 1:10 – 1:40 pm
    Mindful Moments Meditation
    Melina B.
    Studio A
2 pm
  • 2:10 – 4:00 pm
    Drop-In Volleyball
    Gymnasium
3 pm
  • 3:10 – 4:00 pm
    Reformer I
    Susan L.
4 pm
  • 4:00 – 8:00 pm
    Lane Swim
    Pool
  • 4:10 – 5:00 pm
    Intermediate Pilates Mat
    Susan L.
    Studio A
  • 4:10 – 5:00 pm
    Flexibility Fusion
    Edith V.
    Exercise & Dance
5 pm
  • 5:10 – 6:00 pm
    Cardio Dance Party
    Steven C.
    Exercise & Dance
  • 5:10 – 6:00 pm
    Reformer I
    Susan L.
  • 5:45 – 7:15 pm
    Judo Beginner
    Jorge C.
    Studio A
6 pm
  • 6:10 – 7:00 pm
    Salsa and Bachata I
    Steven C.
    Exercise & Dance
  • 6:10 – 7:00 pm
    Women-Only Strength Training Level 1
    (I) Vanessa L.
    Studio C
  • 6:10 – 7:00 pm
    Reformer I
    Susan L.
  • 6:10 – 7:00 pm
    Interval Challenge
    Chiara C.
    Gymnasium
7 pm
  • 7:00 – 8:00 pm
    Social Swim
    Pool
  • 7:10 – 9:30 pm
    Drop-In Badminton
    Gymnasium
  • 7:10 – 8:00 pm
    Women-Only Strength Training Level 1
    (I) Vanessa L.
    Studio C
  • 7:10 – 8:00 pm
    Salsa and Bachata II
    Steven C.
    Exercise & Dance
  • 7:15 – 8:45 pm
    Judo Intermediate
    Izidor M.
    Studio A
8 pm
9 pm
10 pm
11 pm